نمازوقت تحویل سال ، همه اعضای خانواده در خانه های خود گرد هم می آیند و در كنار سفره نوروزی می نشینند . شمع ها یا چراغ های خانه را پیش از تحویل سال روشن می كنند و پول هایی در میان صفحات قرآن می گذارند . پس از تحویل سال ، همه اعضای خانواده به یكدیگر عید مباركی می گویند .
آنگاه بزرگ خانواده دعای تحویل سال رامی خواند و دیگران آن را تكرار می كنند و سپس بزرگ خانواده قرآن رامی گشاید و هفت سوره یا هفت آیه از قرآن را كه با كلمه سلام آغاز می شود ، می خواند .

با خواندن این آیات ، آفت ها و بلاهای آسمانی و زمینی و ابلیس و شیطان را از محیط خانه و خانواده دور می كنند و سلامت و آرامش را به خانه در سال نو می آورند . آنگاه به رسم تبرك ، بزرگ خانه به هر یك از اعضای خانواده پول هایی را که در میان صفحات قرآن گذاشته است می دهد . در این هنگام دهان خود را با شیرینی سفره نوروزی شیرین می كنند .

حضرت امام صادق علیه السلام به معلى بن خنیس فرمودند : چون روز نوروز شود ، غسل كن و پاكیزه ‏ترین جامه‏ هاى خود را بپوش و به بهترین بوهاى خوش خود را خوشبو گردان و در آن روز را روزه بدار .

پس چون از نماز و نافله ‏هاى آن فارغ شوى چهار ركعت نماز بگذار (یعنى هر دو ركعت به یك سلام) و در ركعت اول بعد از حمد ده مرتبه سوره «انا انزلنا» بخوان و در ركعت دوم ، بعد از حمد ده مرتبه سوره «قل یا ایها الكافرون» و در ركعت سوم ، بعد از حمد ده مرتبه سوره «قل هو الله احد» و در ركعت چهارم ، بعد از حمد ده مرتبه «قل اعوذ برب الفلق و قل اعوذ برب الناس» بخوان و بعد از نماز به سجده شكر برو و این دعا بخوان :


«اللّهمَّ صلِّ على محمد و آل محمد الاوصیاء المرضیین و على جمیع انبیائك و رسلت بافضل صلواتك و بارك علیهم بافضل بركاتك وصل على ارواحهم و اجسادهم. اللهم بارك على محمد و آل محمد و بارك لنا فى یومنا هذا الذى فضّلته و كرّمته و شرّفته و عَظّمت خطره. اللهم بارك لى فیما انعمت به علىّ حتى لا اشكر احداً غیرك و وسّع علىَّ فى رزقى یا ذاالجلال و الاكرام. اللهم ما غاب عنّى فلا یغیبنَّ عنى عونك و حفظك و ما فقدتُ من شى‏ءٍ فلا تفقد نى عونك علیه، حتى لا اتكلَّف ما لا احتاج الیه یا ذاالجلال و الاكرام»

چون چنین كنى گناهان پنجاه ساله تو آمرزیده شود .

و بسیار بگو: «یا ذالجلا ل و الاكرام».


---------------------------------------
مفاتیح الجنان، ص 496